České firmy na fóru Atomex – Evropa 2017 prezentovaly své možnosti při dodávkách do objektů Rosatomu (29.11.2017 )

 

 

20. – 21. listopadu 2017 proběhlo v Budapešti Evropské fórum dodavatelů jaderného průmyslu Atomex – Evropa 2017.

Slavnostního zahájení se zúčastnil ministr bez portfeje pro projektování, výstavbu a provoz jaderné elektrárny Paks II, János Süli, a první náměstek generálního ředitele ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a ředitel Bloku pro rozvoj mezinárodního obchodu, Kirill Komarov. Během fóra prezentoval zkušenosti českých firem Josef Perlík, zástupce předsedy výboru Aliance české energetiky a generální ředitel Škoda JS.

Zvláštní pozornost byla během fóra věnována výběrovým řízením, která budou vypsána v rámci realizace projektu Paks II. Ale zdůraznil, že spolupráce s evropskými společnostmi se neomezuje jen na projekt Paks II, ale Rosatom počítá s jejich aktivní účastí i ve svých dalších zahraničních projektech.

České firmy představovala Aliance české energetiky, která sdružuje podniky z České republiky působící v oblasti projektování, výroby, dodávek a montáže pro jadernou energetiku. Perlík ve své prezentaci shrnul práci, kterou české firmy odvedly při přípravě nabídky do zrušeného tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, a připomněl, že v té době měly potenciál na to, dosáhnout více jak 70% podílu na zakázkách.

„Projekt jaderné elektrárny Paks II představuje pro české firmy potenciál nejen v oblasti projektování a dodávek jednotlivých komponent, ale i při realizaci komplexních projektů. Díky svým zkušenostem s dodávkami komponent a inženýringových služeb do různých zemí, které mají rozdílná legislativní prostředí, se mohou uplatnit rovněž při převádění dokumentace z ruských norem na maďarské,“ vysvětlil Perlík.

Na fórum dále vyslaly své delegáty například Sigma Group, ÚJV Řež, Škoda Praha, ALVEL, ČEB, Kabelovna Kabex, Doosan Škoda Power, ZPA Pečky, Rolls-Royce, ZK-Termochem a ZAT.

Toto dodavatelské fórum v Maďarsku proběhlo již podruhé.  Zúčastnilo se jej asi 150 firem z Maďarska a dalších evropských zemí. Cílem fóra je rozšířit spolupráci Rosatomu s evropskými firmami, hledání nových dodavatelů a zlepšování informovanosti dodavatelů o požadavcích na nabídky do výběrových řízení. Během druhého dne fóra proběhla série individuálních jednání ve formátu B2B mezi Rosatomem a dodavatelskými podniky.
nahoru